שיקום הפה

אובדן שיניים טבעיות, בין אם בעקבות תאונה, בגלל גנטיקה או הזנחה של היגיינת הפה או כחלק מתהליך ההזדקנות, יכול להיות טראומטי מאוד לאדם, עד כדי פגיעה בביטחון העצמי וברווחה האישית שלו.

לפתע פתאום, פעולות פשוטות, כמו סתם לחייך או לצאת למסעדה עם חברים כדי ליהנות מארוחה טובה, הופכות למקור של מתח ומבוכה.

למרבה המזל, רפואת השיניים המתקדמת מציעה היום פתרונות מצוינים לשיקום הפה אשר יאפשרו לכם להמשיך בשיגרת חייכם גם אם איבדתם שיניים קדמיות. טיפולים כגון: טיפול שורש לשימור השן הטבעית, כתרים, גשרים, הלבנת שיניים, יישור שיניים או השתלות שיניים הם רק חלק ממגוון הטיפולים הרפואיים והאסתטיים שמסוגלים לשפר ולהצעיר את מראה הפנים ובעיקר להחזיר לכם את ההנאה מהחיים.

בעולם המערבי קיימת היום מודעות רבה באשר לאפשרויות הפנטסטיות ולטכניקות המתוחכמות שמציעה רפואת השיניים העדכנית והיא באה לביטוי גם בארץ בדרישה ההולכת וגוברת של אנשים לעבור טיפולים דנטליים אסתטיים לשיקום הפה.

 

במה עוסק תחום שיקום הפה?

תחום שיקום הפה עוסק למעשה בתכנון, בייצור ובהרכבה של תחליפים מלאכותיים לשיניים הטבעיות שאבדו או לחלקים אחרים בפה הזקוקים לטיפול ולשיקום.

רופאו שיניים המתעסקות בשיקום הפה משתמשות בסוגים שונים של טכנולוגיות עדכניות ובמיומנויות שרכשו במהלך ההתמחות, על מנת לבצע את הטיפולים המורכבים ביותר ולהגיע לתוצאות הטובות ביותר.

לדוגמה, טיפול באדם שעבר פציעה טראומטית וזקוק לשיקום מורכב של הפנים ואזור הפה אשר יחזיר לו את מראה הפנים הטבעי ואת איכות החיים.

טכניקות לשיפור החיוך כוללות, בין היתר:

א.   תיקון שיניים שבורות, דהויות או עקומות כגון: התקנת כתרים אסתטיים מחרסינה או ציפוי חרסינה כדי להסתיר שיניים פגומות; שימוש בטכנולוגייה כדי לסגור רווחים לא רצויים בין השיניים או לשפר את צורת השן; והבהרת שיניים דהויות כדי להאיר את החיוך.

ב.  טיפול במבנה של השן, כגון: טיפולי שורש וטיפולי חניכיים.

רופאות המתעסקות בשיקום הפה הן אלו אשר מסוגלות להחזיר לכם לא רק את החיוך הבריא והיפה אלא גם את התפקוד התקין של הפה והלסת.

לא בכדי אנחנו מתמקדות בחיוך. לחיוך בריא ואסתטי יש השפעה משמעותית על ההערכה העצמית שלנו. לפיכך, אם את או אתה מתאמצים להסתיר את השיניים הפגומות כשאתם מחייכים או נמנעים ממאכלים שאתם מתקשים ללעוס, בואו להתייעץ עם רופאת השיניים אשר תציע לכם טיפול מותאם אישית לשיקום הפה שלכם.

 

אילו סוגי טיפולים נכללים בתחום שיקום הפה?

תחום שיקום הפה מציע במידה רבה טיפול הוליסטי של הפה כי הוא מתייחס למכלול בעיות הבריאות והאסתטיקה באזור הפה ולא רק לשן בודדת אחת. טיפולים אלה כוללים בין היתר:

 1. טיפולי חניכיים
 2. השתלות שיניים
 3. טיפולי שורש
 4. רפואת שיניים קוסמטית
 5. טיפולים מורכבים שמצריכים מעורבות רבת-מומחים

 

1. טיפולי חניכיים

פריודונטים הם המומחים בתחום החניכיים. רופאים אלה עוברים הכשרה המתמקדת בטיפולי חניכיים  באמצעות הליכים לא-כירורגיים וכירורגיים.

הטיפולים הלא-כירורגיים במחלת חניכיים כוללים מדידת עומק הכיסים שנוצרו בחניכיים, ניקוי הכיסים על ידי הסרת הפלאק והאבנית והחלקת השיניים כדי לסלק מהן חיידקים מזיקים.

הטיפולים הכירורגיים מתמקדים בניתוחי חניכיים המתבצעים בדרך כלל לאחר ששורשי השיניים נחשפו בעקבות נסיגת חניכיים. ניתוח זה מיועד למי שלא צלח לו השלב הראשון בטיפול שהוא "הקצעת שורשים".

 

2. השתלות שיניים

אם נפצעתם באזור הפה וכתוצאה מכך איבדתם שן, אם יש לכם ממחלת חניכיים שבגינה איבדתם כמה שיניים או אפילו את כולן – תחום שיקום הפה, מציע לכם השתלות שיניים שבכוחן להחזיר את הגלגל אחורנית.

שתלים דנטליים מעניקים תחושה של שיניים טבעיות, הם נוחים מאוד, קל לאכול איתם, ללעוס בחוזקה ללא חשש שיזוזו בפה, ובעיקר לחייך חיוך רחב.

מהו שתל דנטלי?

שיקום הפה על גבי שתלים נעשה באמצעות שתלים דנטליים שצורתם דומה לבורג. השתלים עשויים ממתכת אצילה שמשתלבת היטב בגוף, בדרך כלל טיטניום, השתלים משמשים כשורש מלאכותי שיחליף את שורש השן הטבעי שאבד.

שתלים אלה בנויים כך שיוכלו לשאת עליהן שן מלאכותית עשויה מכתר חרסינה שתיראה כמו שן טבעית, תתפקד כמו שן טבעית ותתאים באופן מושלם לפה הבריא.

באמצעות השתל הדנטלי ניתן לשקם אובדן של שן אחת או יותר, ללא פגיעה בשיניים הסמוכות, פעולה שחייבים לבצע במקרה של שימוש בגשר קונבנציונלי.

שימו לב: במקרה שמסת העצם באזור ההשתלה אינו מספיק כדי לעגן את השתל למקומו בלסת, יהיה על המטופל לעבור קודם כל הליך להשתלת עצם. רק לאחר תקופת המתנה של מספר חודשים שבמהלכה העצם המושתלת תתמזג עם עצם הלסת, אפשר יהיה לעבור לשלב ההשתלה הדנטלית.

למה לצפות בעת ניתוח ההשתלה?

ההליך הכירורגי הכרוך בהשתלה דנטלי מבוצע בדרך כלל בהרדמה מקומית, וכרוך באי נוחות מינימלית, בדיוק כמו טיפולי שיניים רבים אחרים. אם כי רמת חוסר הנוחות תלויה במספר השתלים שמושתלים באותו ניתוח.

מה קורה לאחר ההשתלה הדנטלית?

בשעות שלאחר הניתוח, המטופל עלול לחוש אי נוחות וכאב קל כאשר חומרי ההרדמה מתפוגגים. סימפטומים אלה ייעלמו לאחר מספר ימים. במקרה של תופעות לוואי חמורות יותר כמו חום גבוה או דימום, יש לפנות מיד לרופא.

השתל הדנטלי אמור ליצור עוגן עמיד שיציע תמיכה חזקה לשן המלאכותית שתחובר מעליו. לשם כך יש צורך להמתין כ-6-3 חודשים לאחר הניתוח, עד שהשתל יתלכד עם העצם בתהליך שנקרא ב.

בתום תקופת ההחלמה ניתן יהיה להתאים לשתל את כתר החרסינה. הכתר יודבק לשתל ויחקה את השן הטבעית הן מהבחינה האסתטית והן מהבחינה הפונקציונלית.

בשנים שיבואו לאחר ההשתלה הדנטלית, חשוב לשמור על היגיינת פה נאותה שתשמור על השתלים ותמנע מחלות חניכיים ובעיות אחרות. בכל מקרה, רופאת השיניים תזמין אתכם לבדיקות כדי לעקוב אחר מצב הפה לאחר ההשתלה.

 

3. טיפולי שורש להצלת שיניים טבעיות

טיפול שורש הכרחי על מנת להציל את השן הטבעית מעקירה. כדי להבין את חשיבותו של טיפול השורש להצלת השן, צריך להכיר את מבנה השן:

בתוך השן, בין האמייל הלבן המצפה את השן לבין הדנטין הקשה שמתחת, מצויה רקמה רכה הנקראת מוך או עיסה. רקמה זו מכילה כלי דם, עצבים ורקמת חיבור אשר מסייעים לגדילתו של שורש השן במהלך ההתפתחות של השן. זיהום בתעלת השורש שאינו מטופל יוביל לאובדן השן.

במהלך טיפול השורש הרופא ינקה את תעלת השורש מהזיהום ויסגור את המקום. הכאב הצפוי לאחר הטיפול אינו שונה מהכאב הקל שחשים בעת סתימה, ובדרך כלל יחלוף לאחר פגישה אחת או שתיים במרפאת השיניים, תלוי במצב השן ובנסיבות האישיות של המטופל.

טיפול שורש יעיל מאוד בשמירה על השן הטבעית בפה. לאחר הטיפול תוכלו לחזור בתוך זמן קצר לחייך בכיף וללעוס בקלות.

 

4. טיפולים מורכבים 

רופאות לשיקום הפה שמות דגש על אבחון ועל תכנון הטיפול שיקבל המטופל בעל הצרכים הדנטליים המורכבים. טיפולים אלה מתמקדים בתיקון או בהחלפת שיניים טבעיות במגוון של אפשרויות – תותבות קבועות או נשלפות.

כדי שהרופא יוכל לנהל בהצלחה את צרכיו הייחודיים של המטופל, עליו לשתף פעולה עם מומחים אחרים, כגון: רופא השיניים הכללי, האורתודנט וטכנאי המעבדה. באמצעות התייעצות ושיתופי הפעולה, יכול המומחה לשיקום הפה לספק למטופל תוכנית טיפול מותאמת אישיות, תוך ציון האפשרויות החלופיות, היתרונות והחסרונות של כל אחת מהחלופות, הפרוגנוזה, הסיכונים ומשך הזמן המעורב בכל סוג של טיפול.

 

5. רפואת שיניים אסתטית לחיים טובים יותר

שיקום שיניים פגועות או חסרות מציע פתרונות אסתטיים ופונקציונליים כאחד, לטווח הארוך. רופאות העוסקות בשיקום הפה, מנצלות את הטכנולוגיות החדישות ביותר על מנת להציע למטופלים את השיטה הטובה ביותר שקיימת היום בענף שיקום הפה.

בשנים האחרונות, כתוצאה ממחקרים שערכו חוקרים באוניברסיטאות ובתעשייה, התפתחו גישות וטכנולוגיות חדשות המלמדות כי תחום שיקום הפה ממשיך להתפתח, מגלה הבנה טובה יותר של הביולוגיה של חלל הפה ומציע חומרים משופרים וטכנולוגיות חדשניות.

נראה כי המורכבות של התהליכים הטכניים והקליניים בימינו, והציפיות הגבוהות של המטופלים מרפואת השיניים האסתטית והפונקציונלית, מציבות רף גבוה בפני העובדים במרפאות השיניים והטכנאים במעבדות.

 

האם ניתן לבצע שיקום פה ביום אחד?

רופאי שיניים וטכנאי מעבדה מיומנים מגדירים מחדש את חוויית הביקור במרפאת השיניים כאשר הם מזמינים מטופלים ליהנות מכתרים, אינליי (inlay) וויניר, הניתנים להשלמה מההתחלה ועד הסוף במשך מספר שעות בלבד. כל זאת, ללא אי הנוחות עקב מראה השיניים הפגומות או החסרות, ללא הטירדה של שיניים זמניות וללא הטירחה של קביעת תור נוסף במרפאת השיניים.

אמנם טיפול ביום אחד הוא נוח ויעיל אבל חשוב להבטיח שהנוחות לא תפגע באיכות הטיפול.

הטכנולוגיה העדכנית הדיגיטלית מצליחה ליצור שיקום אשר מתאים למטופל באופן הרבה יותר מדויק מאשר הטכנולוגיה האנלוגית והוא גם מוצלח יותר מבחינת כושר העמידות ותוחלת החיים שלו.

התוצאה האסתטית המתקבלת בעקבות טיפולים אלה יפה באותה מידה כמו המראה הטבעי.

תכנון הטיפול וייצורו באמצעות מיחשוב דיגיטלי – CAD / CAM הם אלה שמאפשרים לרופאי השיניים לשקם את הפה ביום אחד.

 • הטכנולוגיה הדיגיטלית המשוכללת מאפשרת לסרוק את פנים השן המטופלת ואת המבנים הסובבים אותה. המחשב ממיר את הסריקות לתמונות דיגיטליות ויוצר הדפס מושלם לקראת שיקום הפה.
 • טכנאי המעבדה בוחן את התוצאה ומכוונן את העיצוב בעזרת תוכנות המבצעות התאמות שיראו כי השן החדשה תתאים מבחינת הצורה והעובי.
 • לאחר השלמת עיצוב השן, העיצוב מועבר אלקטרונית לחדר הייצור ובתוך עשרים דקות בלבד מכשיר הכרסום הרובוטי חותך את ההתקן המשוחזר מחרסינה, על פי ההדפסה הדיגיטלית.
 • השלב הבא דורש מגע של אומן והוא מושלם על ידי טכנאי המעבדה. כל שנותר הוא להוסיף לכתר השם את הגוון הסופי ואת שאר הניואנסים שיעניקו לשן המשוחזרת את המראה שאפיין את השן הטבעית.
 • השן המשוחזרת מחוממת בתנור מיוחד על מנת להשיג התגבשות מקסימלית של החרסינה.
 • בשלב הבא, רופא השיניים מאשר את ההתאמה ואת המליטה לצורך חיבור הדן למקומה.

 

במקרים מסוימים המטופל יכול לעזוב את המרפאה עם שן משוקמת לאחר פגישה אחת בלבד.

ולאחר שאמרנו כל זאת, חשוב להדגיש שלא כל מטופל הוא מועמד מתאים לשיקום הפה ביום אחד. זאת, מסיבות הקשורות לבריאות הכללית ולבריאות הפה של המטופל. רופאות השיניים הן אלה שיקבעו מי מועמד מתאים לטכניקה חדשנית זו ומי לא.

ולסיכום, באמצעות מחקר מתמשך ופיתוח חומרים חדשים, התחזקה המומחיות של הרופאים בתחום שיקום הפה והם מרבים לנצל שיטות ותהליכים חדשים בעבודתם. היישום של החדשנות הדיגיטלית ברפואת השיניים, הוא גורם מרכזי בהתפתחות השיניים החלופיות.

לייעוץ, שאלות ומידע נוסף

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך..