רפואת שיניים כללית

רפואת שיניים כללית עוסקת ברפואת שיניים מונעת, באבחון, בטיפול במגוון רחב של מצבים ושל הפרעות ומחלות המשפיעות על השיניים, על החניכיים ועל אזורי ה-maxillofacial (הקשורים לאזורי הלסת והפנים). רפואה זו גם מספקת שירותי רפואה מונעת אשר קשורים לתחזוקה הכללית של היגיינת פה נאותה ושיניים בריאות.

כדי להבטיח היגיינת פה טובה ותפקוד נאות של השיניים, מומלץ לבקר אצל רופאת השיניים באופן קבוע, לפחות אחת לחצי שנה. בדיקות שגרתיות והיגיינת שיניים טובה מסוגלות למנוע את התפתחותן של בעיות שיניים רציניות. אם אתם מקפידים לבקר אצל רופאת השיניים שלכם באופן קבוע, סביר להניח שתוכלו ליהנות מבריאות שיניים מעולה לאורך שנים רבות.

 

רפואת שיניים כללית – במה היא עוסקת

רופאת השיניים הכללית היא זו שתדון אתכם בפיתוח תוכנית היגיינת שיניים מותאמת אישית אשר תכלול:

 • בדיקות שיניים
 • ניקוי שיניים
 • בדיקת כיסים בחניכיים
 • צילומי רנטגן נדרשים
 • נקיטה בפעולות למניעת בעיות דנטליות.
 • חשיפה וטיפול בבעיות דנטליות מוקדם ככל האפשר.

 

רופאת שיניים  כללית:

 • משלבת מגוון של הליכים משקמים שיכללו בתוכנית הטיפול המקיף ויסייעו למנוע ריקבון או מחלות אחרות של השיניים, הפה, החניכיים והלשון.
 • משתמשת בשיטת לשיקום הפה כדי לתקן השפעות שנגרמו על ידי עששת, פציעה, פגמים או מחלה באזור הפה.

 

למרות שרפואת שיניים כללית קשורה בדרך כלל בטיפולים מונעים ומשקמים, רבים מרופאי השיניים עוברים הכשרה נוספת על מנת שיוכלו לספק שירותים קוסמטיים כמו הלבנת שיניים או התקנת חזיתות וויניר לשיניים.

 

7 סוגי הטיפולים שקשורים לרפואת שיניים כללית

1. ניקוי שיניים עמוק

ניקוי שיניים הוא טיפול שמבצעת רופאת השיניים, בעיקר כשמדובר בניקוי עמוק, או השיננית.

הניקוי נעשה בדרך כלל ללא הרדמה מקומית, ולפעמים עם חומר מאלחש שמרגיע במעט את רגישות השיניים.

תהליך הניקוי מתבצע על מנת להסיר את שכבות הפלאק והאבנית שהצטברו על אמייל השיניים ומתחת לחניכיים. בתום הניקוי השיננית תלטש ותחליק את השיניים.

מומלץ לבקר אצל השיננית פעמיים בשנה כדי למנוע מחלת חניכיים מתקדמת ולהבטיח היגיינת פה בריאה.

 

2. סתימות שיניים

סתימה היא דרך לשחזור שן שנפגמה מריקבון ולהחזיר לה את הצורה והתפקוד הרגילים.

הטיפול מתחיל בהסרת הריקבון מהחור בשן, ניקוי האזור שנפגע ומילוי החור הנקי בחומר מילוי.

חומר המילוי סוגר היטב את החור, מונע חדירת חיידקים ומסייע למניעת ריקבון נוסף.

 

3. טיפול בעששת

עששת בשיניים היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בימינו אבל היא גם זו שניתן למנוע אותה בקלות. כאשר אוכלים, החיידקים באזור השיניים מפרקים את המזון ומייצרים מהם חומצות שבכוחן לפגוע קשות ברקמות הקשות של השן. התוצאה היא היווצרות של עששת שיניים (חורים בשיניים).

 

ארבע דרכים לטיפול בעששת:

 • מילוי – הצורה הנפוצה ביותר לטיפול בעששת על ידי מילוי החור בשן בסתימה.
 • כתר – הוא אופציה נוספת לטיפול בעששת ומשמש לכיסוי שן שנהרסה על ידי העששת. כאשר העששת מצריכה סתימה גדולה, השן נוטה יותר להיסדק ולבסוף להישבר. רופאת השיניים תנסה להציל את השן שנותרה, לתקן אותה, ולבסוף להתאים לה כתר.
 • טיפול שורש – כאשר העששת מתפתחת דרך האמייל המכסה את השן ו׳מתיישבת׳ במרכז השן, היא עלולה להתקדם ולגרום נזק לעצבים הנמצאים בשורש השן. רופאת השיניים תסיר את העצב הפגום או המת ואת המוך הסובב אותם, תמלא ותאטום את החלל. הליך זה כרוך בדרך כלל גם בהתקנת כתר על השן שטופלה.
 • עקירות שיניים – במקרים מסוימים, ורק בלית ברירה, כאשר השן נפגעה מעבר לאפשרות לשקם אותה והיא מהווה סכנה להתפשטות הזיהום לעצם הלסת, רופאת השיניים תעקור את השן. במקומה מומלץ למקם שתל דנטלי.

 

4. ריח רע מהפה

ריח רע מהפה נקרא בשפה הרפואית ׳באשת הנשימה׳. תופעה זו יכולה לנבוע מהיגיינת פה ירודה ועלולה להיות סימן לבעיות רפואיות אחרות. ריח רע מהפה עלול להתגבר בעקבות אכילת מזונות מסוימים.

ברוב המקרים רופאת השיניים תוכל לטפל בגורם שיוצר את הריח הרע. אם לא, היא תפנה אתכם לרופא המשפחה או למומחה שיוכל לקבוע את מקור הריח ואת הטיפול שיעזור. למשל, אם הריח הרע נגרם בגלל מחלת חניכיים, תופנו לפריודונט המתמחה בטיפולי חניכיים.

 

5. טיפולי שיניים לילדים

טיפולי שיניים לילדים כוללים: בדיקות שגרתיות, הדרכה לגבי צחצוח שיניים נכון יומיומי, קבלת טיפול נדרש כמו פלואוריד, עקירה, סתימות או טיפולים אורתודנטיים. אלה יסייעו לילדים לשמור על שיניים וחניכיים בריאות גם בגיל המבוגר. בעיות בגיל הצעיר שיש לטפל בהן בהקדם, עלולות להתפתח בשל:

 • תזונה לקויה
 • זיהום מסוכן וכואב
 • בעיות בהתפתחות הדיבור
 • בעיות בהתפתחות עצמות הפנים והלסת
 • דימוי עצמי גרוע
 • מנשך גרוע

 

6. טיפולי שיניים בהריון

ההריון משפיע על בריאות הפה בכמה דרכים:

 • דלקת חניכיים בהריון עלולה להתפתח כתוצאה משינויים הורמונליים שחלים במהלך ההריון. רופאת השיניים תמליץ על דרכיפ לניקוי השיניים שימנעו את החמרת המחלה.
 • סיכון מוגבר לעששת ונטייה להתהוות חורים בשיניים אם בגלל תזונה עתירת פחמימות יותר מהרגיל אשר תורמת להיווצרות ריקבון, או בשל בחילות הבוקר שמגדילות את רמת החומציות בפה שפוגעת באמייל השן.

 

טיפולי שיניים בהריון במרפאה שלנו, מתחשבים בתנאים המיוחדים של האישה ההרה ומציעים טיפולי שיניים מותאמים אישית למצבה.

 

7. טיפולי שיניים – עזרה ראשונה

טיפולי שיניים – עזרה ראשונה שכיחים למדי בקרב ילדים ומבוגרים כאחת. פגיעות שכאלה כוללות דימום מהפה עקב פציעה או מכה בפנים, שיניים סדוקות או שבורות, זיהום אוראלי וכאב עז. בכל פעם שאתם זקוקים לטיפול חירום, פנו מיד למרפאת השיניים. העזרה הראשונה עשויה למנוע התדרדרות ולהציע שחזור מיידי גם במקרה של שן שנעקרה ממקומה.

בשל חשיבותם של טיפולי החירום, במרפאה שלנו תמצאו מדי יום ובשבתות ובחגים, רופאת שיניים תורנית שתגיש לכם סיוע מיידית.

לייעוץ, שאלות ומידע נוסף

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך..