כיצד להגן על מוך השן

דר' אנה יוקטוביץ' היא מרצה במשרה חלקית בפקולטה לרפואת שיניים משוחזרת ומדעי הביו-חומרים בבית הספר לרופאת שיניים באוניברסיטת הרווארד, לאחרונה הייתה לה הזדמנות להרצות לתלמידי השנה השלישית על יסודות רפואת השיניים. הרצאתה נקראה "הגנת מוך השן" והיא הוצגה כחלק מתכנית הלימודים של הקורס שמלמד טיפול במחלות הפעילות בפה. הגישה הפדגוגית בהרווארד מנסה להימנע מהרצאות מקובלות ולכן ד"ר יוקטוביץ' יצרה אווירה לא רשמית שבה התלמידים שלה ישבו סביב השולחנות כדי לנהל דיון.

 

הבה נסקור את הנושא שנידון בהרצאה.

 

מוך:

 

בתוך שן בריאה קיים חלל אשר מכונה "חלל המוך". החלל הזה מכיל רקמות הכוללות כלי דם ורקמת עצב. המוך של השן רגיש לדלקת כאשר מתרחשת חדירת חיידקים לתוך השן. החדירה יכולה להתרחש בגלל מגוון סיבות ועלולה להוביל לנמק מוח השן אם הנזק הוא משמעותי.

 

 

הגנת המוך:

רופאי שיניים יכולים להחליף את הרקמה האבודה של השן באמצעות שימוש בחומרים מסוימים הידועים כחומרים לשיחזורים דנטליים.. החומרים הללו לא בהכרח ידידותיים למוך. במהלך הליך השיקום, אמצעים להגנת המוך עלולים להיות נחוצים כדי להגן על המוך. במהלך השנים , המחשבות והגישות על הדרך להגנת המוך השתנו.

בעבר, המוך נחשב לפגיע בגלל מוליכות החום או החומציות של חומרי השיקום המשמשים את ההליכים. אולם כעת מאמינים כי חדירה רבה של חיידקים לתוך תרכובות הדנטין גורמת לדלקת במוך. דלקת במוך יכולה להיות הפיכה או בלתי הפיכה וניתן לטפל בה בטכניקות שונות ומגוונות אשר נקבעות על יד יכולת השן להגיב לתיקון והחלמה.

 

אוניברסיטת הרווארד רואה בתחום רפואת השיניים כלב של כלל הפקולטה שלה ברפואה. לא מפתיע כי סטודנטים אשר השתתפו בהרצאה היו מאוד פעילים במהלך ההרצאה והעלו שאלות ותובנות חדשות רבות.

לייעוץ, שאלות ומידע נוסף

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך..