השתלת שיניים ביום אחד

זה לא נעים כשחסרות שיניים בפה. זה לא מתאים, זה לא נוח וזה עלול להיות מאוד מביך. הציפייה עד שיוצבו השיניים החדשות יכולה להיות ממש מתסכלת. מהסיבות הללו המציאו את ההשתלה ביום אחד. אנשים רבים נהנים משתלים בפה, אבל תקופת ההמתנה לשיניים החדשות היא לא כל כך נוחה. לכן, שתלים דנטליים באותו יום הם אופציה נהדרת לאנשים רבים.

השתלת שיניים נחוצה כאשר טיפולי שורש או טיפולי חניכיים לא מצליחים להציל את השיניים מאובדן, או כאשר תאונה גרמה לאובדן שיניים.

שיניים חסרות גורמות ברוב המקרים לירידה בביטחון העצמי, לקושי באכילה ובדיבור, לרצון להסתיר את החיוך מתוך מבוכה, ויוצרות בעיות בריאותיות. למרבה המזל, הליך השתל הדנטלי המקובל היום, מעניק שיניים חלופיות אשר נראות, מורגשות ומתפקדות באופן טבעי כמו השיניים המקוריות.

 

מהו שתל דנטלי?

השתל הדנטלי הוא בורג עשוי מטיטניום אשר מושתל בתוך הלסת כדי לשמש תחליף לשורש הטבעי של השן שאבדה. השתל ממוקם בניתוח לתוך עצם הלסת, מתחת לקו החניכיים, ולאחר תקופת החלמה שבה השתל מתאחה עם העצם, רופא השיניים יכול להציב על השתל את השיניים החלופיות או את גשר השיניים. השתל הוא קבוע ואינו נשלף כמו במקרה של שיניים תותבות.

 

השתלת שיניים  – תנאים מוקדמים

אם אתם שוקלים שתלים דנטליים, בין אם בדרך המסורתית או בדרך המהפכנית – ביום אחד, מצב הפה שלכם חייב לעמוד בתנאים הבאים:

  • החניכיים שלכם צריכות להיות בריאות.
  • צריכה להיות כמות מספקת של עצם במיקום השתל.
  • אם העצם לא חזקה דיה, יהיה צורך לעבור השתלת עצם כדי להבטיח את הצלחת השתל.
  • אם בלסת העליונה אין עצם בגובה מספיק, או שהסינוסים קרובים מדי ללסת – ייתכן שיהיה צורך לעבור קודם כל הליך שנקרא ׳הרמת סינוס׳.

 

מהם היתרונות של השתלה ביום אחד?

כשאומרים השתלה ביום אחד מתכוונים להצמדת כתר זמני מיד לאחר שהשתל הדנטלי הוחדר למקומו בלסת. המטרה העיקרית היא אסתטית, אבל יש להשתלה זו גם היבטים פונקציונליים. המשמעות היא שאפשר לדבר, לאכול ולצחצח שיניים, ממש כמו עם השיניים הטבעיות.

בטיפול המסורתי להשתלת שיניים, המטופל נדרש להמתין מספר חודשים עד שיוכל לקבל שוב את החיוך המלא. לעומת זאת, השתלת שיניים ביום אחד, היא שיטה מהירה להחזרת המראה הטבעי במקרה של אובדן השיניים המקוריות ומאפשרת למטופל לחזור מהר מאוד לחיי השגרה.

המטופל, שעובר השתלות שיניים ביום אחד, לא רק יוצא מהמרפאה עם מראה פנים טבעי, אלא גם חוסך לעצמו את הצורך להתמודד עם ההשפלה הכרוכה במפגש עם אחרים, כשהוא חסר שיניים.

 

השתלה ביום אחד – למי זה מתאים?

אם אתם מעוניינים בהשתלה דנטלית ביום אחד, תצטרכו לדבר על כך עם רופא השיניים כדי שיבדוק אם אתם מועמדים מתאימים. הרופא יבדוק באופן יסודי את מצב הפה כדי לראות אם אתם מתאימים לסוג זה של טיפול. מה זה אומר?

  • נדרשת בריאות פה טובה ובריאות כללית טובה. כלומר, מי שמעשן, חולה במחלה אוטואימונית, סובל מבעיות היגיינה בפה, או ממחלה כרונית – ייתכן שטיפול השתלה ביום אחד לא יתאים לו.
  • מי שסובל משחיקת שיניים או מנעילה של הלסת, לא יתאים להשתלה ביום אחד כי מצב זה עלול להשפיע על איכות השתל בטווח הארוך.
  • כאשר אין מספיק עצם בלסת שתתאחה עם השתל הדנטלי, צריך לעבור קודם כל השתלת עצם ורק לאחר תקופת החלמה, אפשר יהיה להתחיל בהשתלת הדנטלית.
  • כאשר יש צורך לעבור הרמת סינוס, יש צורך להמתין להחלמת המקום, לפני שאפשר יהיה לגשת להשתלה הדנטלית.

 

בעיקרון, אם אתם מעוניינים בשתלים דנטליים – בין אם ביום אחד ובין אם בשיטה המסורתית – אתם צריכים להתחייב במאה אחוז לשמור על בריאות הפה והגוף. אמנם, לפעמים שתלים נכשלים, בלי קשר להיגיינה ולבריאות (רק כ-5% מהמקרים במשך 20 שנה), אבל כל דבר שתוכלו לעשות מבחינת שמירה על היגיינת השיניים, יעזור להצלחת השתלים שלכם.

אם אתם בריאים, כולל בריאות הפה, לא מעשנים, לא סובלים ממחלה אוטואימונית, לא נוטלים תרופות מרשם מסוג bisphosphonate –  יתכן    שאתם מועמדים להשתלה דנטלית ביום אחד.

 

מהם הסיכונים של השתלה ביום אחד?

למרות ששיקום הפה באמצעות השתלה ביום אחד מציע יתרונות רבים, הוא כולל גם כמה סיכונים. הסיכון העיקרי הוא כישלון של השתל.

בהשתלה הדנטלית המסורתית, לאחר הצבת השתלים בלסת, הרופא חייב להמתין בין שניים לשבעה חודשים, כדי לאפשר תקופה שבה בורג השתל יתאחה עם עצם הלסת הטבעית. זה מאפשר ליצור חיבור מוצק בין השורש המלאכותית לעצם.

אבל המידיות המאפיינת השתלה ביום אחד, לא מאפשרת תקופה שבה השתל יתאחה עם העצם ויציע עוגן יציב וחזק לשן החלופית. אם לא יתרחש חיבור חזק בין הבורג המושתל לעצם הטבעית, הדבר עלול לגרום לכשל בעתיד.

במקרה של השתלה ביום אחד, עצם הלסת עדיין לא מוכנה לשאת את השן התותבת. לפיכך, בעתיד, כאשר העצם תחלים, ייתכן שההשתלה תיכשל, כתוצאה מכך, צורת הפנים עלולה להשתנות ויהיה צורך בניתוח חוזר כדי להחזיר ללסת את צורתה המקורית.

 

השתלות All-On-4

קיים היום סוג של שתלים דנטליים הנקרא All-On-4. כלומר, ממקמים 4 שתלים בעצם הלסת כדי שיעניקו תמיכה לתותבת שלמה. סוג זה של שתלים נמצא בשימוש הן בשיטת ההשתלה הדנטלית המסורתית והן בשיטת ההשתלה ביום אחד.

בשיטה המסורתית רופא השיניים ימתין מספר שבועות לפני הנחת הכתר על השתל, כדי לאפשר לשתל להתמזג עם העצם ולהציע עוגן חזק לשן החלופית. בדרך כלל מדובר בין 6-3 חודשים בין הצבת השתל והנחת הכתר.

במקרה של שתלים ביום אחד רופא השיניים מניח את הכתרים הזמניים מיד לאחר ניתוח השתל, כדי להעניק מראה טבעי לפנים בתקופה שבה השתלים יתמזגו עם העצם.

בעוד שהשתלה ביום אחד משתמשת רק ב-4 שתלים לכול לסת, שיטת ההשתלה המסורתית משתמשת גם ב-6 עד 8 שתלים, או יותר,  בכול מקום בלסת.

השתלים בהשתלה ביום אחד ממוקמים בזווית, המאפשרת חיזוק המגע, תוך ניצול התמיכה הטבעית של העצם.

ולבסוף, השתלת שיניים מסורתית היא תהליך ארוך, ולכן השינוי המהפכני בתחום ההשתלות הדנטליות, המציע לנו למקם שתל בתוך מספר שעות, הוא הקלה גדולה. כבר לא צריך לעבור מספר ניתוחים ולהמתין מספר חודשים עד שיוכל ליהנות מהשן החדשה.

לייעוץ, שאלות ומידע נוסף

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך..