השפעת משקאות מוגזים על בריאות השיניים

כידוע לרובנו אשר מתענגים על מתיקותם של משקאות מוגזים, הם לא בדיוק מטיבים עם שינינו. אבל עד כמה הם באמת מזיקים? הינה כמה דברים חשובים שכדאי לקחת בחשבון לפני שאתם לוקחים את השלוק הבא.

 

מדוע משקאות מוגזים מזיקים לשיניים שלנו

לפי הנתונים שפרסמה חברת קוקה-קולה, הם מוכרים יותר מ-1.9 מנות משקה ביום, בקרב למעלה מ-200 מדינות. נתונים אלו גורמים לדאגה בקרב רופאי שיניים. במשקאות מוגזים ישנם רכיבים רבים, אך הרכיבים הספציפיים אשר הינם מזיקים ביותר לבריאות השיניים הם סוכר, מים מוגזים, וצבעי מאכל. אלו הסיבות:

סוכר: זה ידוע לכולם שצריכה מופרזת של סוכר אינה בריאה לשיניים. אך ידעתם של פחית קוקה-קולה אחת של כ-350 מ"ל מכילה כ-9.75 כפיות (כ-39 גרם) סוכר בתוכה? אל תתנו לרשימת הרכיבים שעל הפחית לעבוד עליכם – זה שלא רשום שם "סוכר" במפורש לא אומר שהוא אינו שם. הוא עלול להסתתר שם תחת השם "סירופ תירס עתיר פרוקטוזה".

מים מוגזים: המים המוגזים שבמשקאות המוגזים הם, באופן דיי מובן מאליו, מה שהופך משקאות אלו למבעבעים. מים מוגזים מכילים פחמן דו-חמצני, אשר יוצר חומצת פחמן. משקאות מוגזים כמו כן מכילים חומצות נוספות – דבר שהופך את המשקה המבעבע והמרענן לחומצי במיוחד.

רמות החומציות והסוכר הגבוהות של משקאות מוגזים יכולים להזיק לשיניים, כיוון שהבקטריות הנמצאות בפה שלנו ניזונות מסוכר. כשהן מפרקות את הסוכר, הן מפרישות חומצה אשר הורסת את השיניים, והופכת אותן חשופות לריקבון והיווצרות חורים. עודף חומציות בפה יכול גם להזיק לשכבת האמייל מסביב לשן, בתהליך של איכול. זהו איננו ריקבון, אלא הרס של האמייל בתהליך שחיקה כימי, אשר יכול להפוך את השיניים לפגיעות.

צבעי מאכל: בקוקה-קולה, בין משקאות מוגזים אחרים, נעשה שימוש בצבע מאכל קרמל כדי ליצור את הגוון החום-כהה המוכר שלה. בעוד שצבע מאכל זה משפר את האסתטיקה של המשקה, הוא יכול להזיק לזו של השיניים שלכם, כיוון שהוא גורם להן להצהיב עם הזמן.

 

הגבילו את הצריכה שלכם

נסו להגביל את המשקאות המוגזים שאתם צורכים, ואם אינם יכולים, לפחות השתמשו בקשית. כמובן, האפשרות הטובה ביותר היא לשתות מים במקום. וכמובן, אל תשכחו לבקר אצל רופא השיניים שלכם פעמיים בשנה עבור ניקוי סדיר של השיניים שלכם.

לייעוץ, שאלות ומידע נוסף

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך..